Central Coast Football experienced an extremely successful second round in the Football NSW led ‘Champion of Champions’ competition, with 11 of our 13 teams progressing to round three. Highlights of the second-round matches included Terrigal United’s 4-0 win in the Boys U15’s, Southern and Ettalong United’s big wins in both the Men’s U18’s and Women’s All Age, and Avoca’s U14 and U16 Girls sides 4-0 and 5-0 wins respectively.

Arrow
Arrow
Slider

A full table of Sundays results has been included below!

GRADE HOME TEAM     AWAY TEAM
BOYS U12 Parklea SC 0 2 Terrigal United FC
BOYS U13 Prospect United 1 2 Berkeley Vale SC
BOYS U14 Quakers Hill Tigers 2 1 Terrigal United FC
BOYS U15 Rooty Hill FC 0 4 Terrigal United FC
BOYS U16 Prospect United FC 1 2 East Gosford FC
MEN U18 Epping FC 2 5 Southern and Ettalong United FC
MEN O35 Riverstone FC 4 6 Southern and Ettalong United FC
MEN O45 Forfeit 0 3 Ourimbah United FC
GIRLS U12 Parklea SC 0 2 Woongarrah FC
GIRLS U14 Ponds FC 0 4 Avoca FC
GIRLS U16 Glenwood Redbacks 0 5 Avoca FC
WOMEN U18 Avalon FC 9 0 Southern and Ettalong United FC
WOMEN All AGE Lowland Wanderers 1 4 Southern and Ettalong United FC

The draw for round three of the Champion of Champions competition was released yesterday afternoon and is included below! Best of luck for our 11 remaining sides in their matches on Sunday!

Under 12 Boys:
Horsley United (Southern Districts) vs Terrigal United – Valentine Sports Park, 10:15am.

Under 13 Boys:
Kemps Creek (Southern Districts) vs Berkeley Vale – Valentine Sports Park, 11:30am.

Under 15 Boys:
Shellharbour Junior (South Coast) vs Terrigal United – Ian McLennan Park, 9:00am.

Under 16 Boys:
University of Wollongong (South Coast) vs East Gosford – Ian McLennan Park, 10:30am.

Under 18 Men:
Southern and Ettalong United vs Merrylands (Granville) – Christie Park, 11:45am.

Over 35 Men:
Southern and Ettalong United vs Rydalmere (Granville) – Christie Park, 1:45pm.

Over 45 Men:
Inter Lions (Canterbury) vs Ourimbah United – Strathfield Park, 12:45pm.

Under 12 Girls:
AC United (Southern Districts) vs Woongarrah Wildcats – Valentine Sports Park, 9am.

Under 14 Girls:
AC United (Southern Districts) vs Avoca FC – Bernie Mullane Sports Complex, 10:15am.

Under 16 Girls:
Bonnyrigg (Southern Districts) vs Avoca FC – Bernie Mullane Sports Complex, 11:30am.

All Age Women:
Revesby Workers (Bankstown) vs Southern and Ettalong United FC – Jensen Park, 1:15pm.